"Nie mamy czasu na starość-Aktywni Seniorzy 2017"

 

Regionalne Towarzystwo Kultury im. J.M Goslara w Kolbuszowej realizuje projekt dla osób starszych „Nie mamy czasu na starość” – Aktywni Seniorzy 2017. W ramach zadania zaplanowano działania w Uniwersytecie Trzeciego Wieku, gdzie realizowana jest ścieżka edukacyjna. Program obejmuje 40 osób w wieku 60 + z terenu Powiatu Kolbuszowskiego. Jego celem jest poprawa jakości życia osób starszych. Zadanie realizowane jest od kwietnia

będzie trwało do końca listopada br.


 Dnia 25-05 rozpoczęliśmy realizację projektu "Nie mamy czasu na starość" - Aktywni Seniorzy 2017. Podczas pierwszego spotkania uczestnicy podpisali deklarację "Aktywnego Seniora" i wysłuchali wykładu pt; "Prawa konsumentów" wygłoszonego przez Jana Wlazło - Powiatowego Rzecznika Konsumenta. Na koniec Inauguracji odbyła się wspólna biesiada
z zespołem "Ziemia Podkarpacka"

 

Odbyły się już wykłady dotyczące edukacji z zakresu historii regionu pt; "Dzieje Leśnictwa na terenach dawnej Puszczy Sandomierskiej" oraz "Wieś Kolbuszowska za czasów I RP”, które poprowadził Wojciech Mroczka. Marian Piórek, przedstawił seniorom wykład pt: "Stan badań nad dziejami Puszczy Sandomierskiej" natomiast Paweł Michno poprowadził wykład pt; "Pocztówki jako źródło ikonograficzne do historii powiatu kolbuszowskiego"

 

Wykłady dotyczące edukacji z zakresu bezpieczeństwa osób starszych przeprowadzone zostały przez Przedstawicielki Komendy Powiatowej Policji w Kolbuszowej Jolantę Skubisz-Tęcza,, Beatę Chmielowiec oraz Przedstawiciela Straży Miejskiej -Jacka Cieślę. Seniorzy dowiedzieli się jak dbać o swoje bezpieczeństwo oraz jak przeciwdziałać wszelkim formom przemocy wobec osób starszych.. Kolejne spotkanie zostało przeprowadzone przez Dyrektora Banku Pekao S.A - Wincentego Kulpę oraz Pracownika Banku Pekao S.A - Bogumiłę Lenart pt; "Bezpieczeństwo produktów bankowych".

 

W ramach edukacji prozdrowotnej, czyli coś dla zdrowia i urody, odbył się wykład dotyczący zdrowej diety pt; " Zdrowe żywienie dzieci i osób starszych". Spotkanie zostało przeprowadzone przez Wiolettę Majewską. Na zajęciach seniorzy mieli możliwość wykonania z owoców łatwe, zdrowe i kolorowe przekąski.

Kolejne spotkanie zostało przeprowadzone przez Kosmetyczkę - Natalię Bosek. Seniorzy dowiedzieli się na spotkaniu jak pielęgnować cerę latem. Mieli również możliwość wypróbowania kosmetyków, jakie zaprezentował nasz gość.

Odbył się również wykład dotyczący ziołolecznictwa pt; "Zioła i ich zastosowanie". Spotkanie zostało przeprowadzone przez Aleksandrę Ziemkiewicz-Bocho. Seniorzy dowiedzieli się, jakie właściwości posiadają zioła i jak można je wykorzystać w życiu codziennym. Zwłaszcza, że trwa sezon letni i można wiele z tych ziół pozyskać ze swoich ogrodów.

Czwarty zaplanowany wykład dotyczył profilaktyki chorób. Został przeprowadzony przez lek. med. Jadwigę Krudysz-Starzec - internistę, specjalistę geriatrii.

W zawiłe i fascynujące meandry literatury wprowadziła swoich słuchaczy Urszula Kaczmarczyk..

W ramach projektu "Nie mamy czasu na starość" - Aktywni Seniorzy 2017 w okresie wakacyjnym zorganizowano dla osób starszych zajęcia ruchowe na basenie. Dla relaksu i zdrowia, z pomocą instruktora seniorzy ćwiczyli w wodzie.

 

 

 

Trwa nadal kurs języka angielskiego. Seniorzy podnoszą swoje kwalifikacje z pomocą pani Jadwigi Łakomek.

Obecnie seniorzy uczęszczają na gimnastykę usprawniającą w gabinecie fizykoterapii NZOZ nad Nilem Centrum Rehabilitacji w Kolbuszowej – Lucyna Maciąg.
Znana już w środowisku lokalnym grupa folklorystyczna seniorów odbywa zajęcia taneczno-muzyczne pod opieką choreografa tańca– pani Sylwii Przybyło oraz muzyka Jarosława Mazura.

Dla dziesięcioosobowej grupy seniorów odbywają się wykłady i warsztaty informatyczne zapobiegające wykluczeniu cyfrowemu i społecznemu osób starszych Seniorzy poznają zasady działania komputera, uczą się redagować dokumenty w edytorze tekstu, wyszukują informacji w Internecie, zapoznają się z ciekawymi stronami internetowymi, oraz zapoznają się z nowoczesnymi portalami społecznościowymi. Poznają zalety książek w postaci elektronicznej, uczą się jak obsługiwać czytniki e-book oraz testują aplikacje na tabletach. Zajęcia te prowadzone są przez Halinę Krzych, Marcina Janusa oraz Agnieszkę Mierzejewska – bibliotekarzy MiPBP w Kolbuszowej. 

 

Od drugiej połowy września zaplanowano również cykl zajęć z zakresu promocji literatury i czytelnictwa w formie wolontariatu. Seniorzy w charakterze wolontariuszy będą odwiedzać Przedszkola, Świetlicę Profilaktyczno-Wychowawczą przy Polskim Komitecie Pomocy Społecznej oraz Środowiskowy Dom Samopomocy Kolbuszowej w ramach integracji międzypokoleniowej. Przewidujemy również cykl zajęć artystyczno-manualnych, na których seniorzy pobudzą wyobraźnię, pomysłowość i zdolności plastyczne.

Biuletyny

Biuletyny

W latach 1961-1971 Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Przyrody i Kultury im. J. M. Goslara wydawało biuletyny, które były periodykami naukowymi. Głównymi autorami artykułów byli: Maciej Skowroński i Kazimierz Skowroński.

Biuletyny są dostępne w Czytelni im. K. Skowrońskiego MiPBP w Kolbuszowej oraz online poprzez Kolbuszowską Bibliotekę Cyfrową

Lista biuletynów:

Historia

 Historia

Inicjatywa powołania w Kolbuszowej Regionalnego Towarzystwa Kultury pojawiła się wśród miejscowych działaczy społecznych jesienią 1956 roku. Rejestracja sądowa, pod nazwą Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Przyrody i Kultury im. J. M. Goslara, nastąpiła w marcu 1957 roku.

Największym osiągnięciem pierwszego okresu działalności Towarzystwa było utworzenie Muzeum Regionalnego. Przedsięwzięcie to wymagało nie tylko zebrania odpowiedniej ilości i rangi obiektów zabytkowych, ale także przygotowanie odpowiednich warunków ekspozycyjnych. Otwarcie Muzeum nastąpiło 26 kwietnia 1959 roku w przejętej i wyremontowanej przez Towarzystwo części dawnej synagogi przy ul. Piekarskiej 19. Generalny remont i adaptacja całego budynku na cele muzealne nastąpiła w połowie lat sześćdziesiątych. Towarzystwo prowadziło Muzeum własnymi siłami do 1 stycznia 1971 roku, to jest do jego upaństwowienia. Do tego czasu Towarzystwo zorganizowało kilkanaście wystaw, wydawano także systemem powielaczowym periodyk naukowy – Biuletyn Muzeum Regionalnego.

 

Dla Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przyrody i Kultury przekazanie państwu gmachu Muzeum wraz ze zbiorami i biblioteką było też wycofaniem się z najbardziej absorbującego kierunku działania. Skierowanie większej uwagi ku działalności wydawniczej, popularyzacji wiedzy o regionie i plany ogólnego poszerzenia działalności, przyniosły konieczność poprawek statutowych. Dokonało tego IV Walne Zebranie Członków, zmieniając także nazwę na Towarzystwo Kultury im. J. M. Goslara.

Pierwszym obszarem działalności Towarzystwa Goslara jest popularyzacja i upowszechnianie wiedzy o przeszłości regionu, jego zabytkach kulturowych i przyrodniczych, o wszystkim co najcenniejsze, co tworzy oparte na poczuciu własnej tożsamości więzi społeczności lokalnych.Towarzystwo jest wydawcą dwóch periodyków: Rocznika Kolbuszowskiego – pisma poświęconego przede wszystkim historii regionu (ukazuje się od 1983 roku) oraz Ziemi Kolbuszowskiej – miesięcznika o charakterze społeczno-kulturalnym (od maja 1994 roku). Ziemia Kolbuszowska ukazuje się regularnie, prezentując czytelnikom, obok informacji o życiu codziennym regionu i pracy samorządów, szeroko pojętą problematykę z zakresu kultury, przedsiębiorczości, edukacji, ochrony zdrowia, środowiska przyrodniczego i historii.Trzeba jeszcze podkreślić, że znaczna część wydawanych przez nas materiałów (dotyczy to przede wszystkim Ziemi Kolbuszowskiej) zamieszczana jest w Internecie.

Specjalną uwagę przykłada Towarzystwo do popularyzacji wiedzy wśród młodzieży szkolnej. Jednym ze sposobów jest organizowany już od wielu lat Turniej Wiedzy Historycznej o Regionie. Staramy się, aby konkurs ten miał zarówno walory kształcące jak i wychowawcze, zachowując jednocześnie atrakcyjną dla uczestników formułę.

Niezwykle ważną dla działalności Towarzystwa Kultury jest szeroko pojęta współpraca z innymi instytucjami, samorządami i organizacjami społecznymi. Specjalne i szczególne miejsce zajmują w tym dwie instytucje: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna oraz Muzeum Kultury Ludowej. Z satysfakcją należy podkreślić wyjątkowo dobre relacje między naszym Towarzystwem a samorządami – gminnym i powiatowym. Towarzystwo jest także sponsorem środków przeznaczonych na wsparcie działalności kulturalnej. Fundujemy nagrody książkowe dla laureatów organizowanych w Kolbuszowej konkursów, pomogliśmy także w kwietniu ub. roku sfinansować wyjazd młodzieży z zespołu Ziemia Kolbuszowska do Francji.

Formuła pracy, wyłącznie kulturowej, w szybko zmieniającej się rzeczywistości (zmiana systemu społeczno-politycznego i ekonomicznego), olbrzymich zmian społecznych, pojawienia się bezrobocia, szybkiego wzrostu patologii społecznych, przewartościowania wielu dziedzin życia społecznego i ubożenia dużych grup społecznych, okazała się niewystarczająca.

Aby dostosować działalność do rzeczywistych potrzeb społecznych zmieniono statut, na podstawie którego formy i metody działań są znacznie szersze. Możemy reagować na każdą zmianę społeczną i dostosowywać do niej swoje działania: od programów aktywizujących środowisko lokalne (współpraca obywateli z samorządem lokalnym - szkolenia i warsztaty) i edukacyjnych (edukacja demokratyczna, edukacja bezrobotnej młodzieży), aż po wspieranie rozwoju przedsiębiorczości poprzez świadczenie usług doradczych, doradczo-informacyjnych i szkoleniowych, orientując się w szczególności na przedsiębiorstwa produkcyjne i usługowe zakładane przez bezrobotnych i osoby w trudnej sytuacji ekonomicznej z terenu powiatu kolbuszowskiego.

Aktualnie realizowanymi przedsięwzięciami Towarzystwa, są działania mające na celu wsparcie samorządu lokalnego w walce z bezrobociem. W związku z tym nasze Towarzystwo wzięło udział w programie Fundacji Roberta Schumana, Fundacji “Idealna Gmina” i Brytyjskiego Funduszu Known How pod nazwą “Sposoby pozyskiwania funduszy i zarządzania projektami”. Towarzystwo wystąpiło z pomysłem i współpracując m. in. ze Starostwem i Urzędem M i G opracowało projekt odbudowania kolbuszowskiego ośrodka meblarstwa artystycznego. Projekt pod nazwą “Odtworzenie ośrodka meblarstwa artystycznego w powiecie kolbuszowskim” został zakwalifikowany do dalszych prac jako jeden z pięciu w województwie podkarpackim. W grudniu 2001 roku odbyły się – będące częścią programu – warsztaty “Komoda kolbuszowska” poprowadzone przez prof. Irenę Swaczynę z SGGW.

Projekt odrodzenia kolbuszowskiego ośrodka meblarskiego znajduje istotne miejsce w planach samorządów – powiatowego i miejskiego. Środki na ten cel – urządzenie pracowni obiecało Towarzystwu Starostwo powiatowe oraz Urząd marszałkowski.


Ziemia Kolbuszowska

Ziemia Kolbuszowska jest miesięcznikiem społeczno-kulturalnym, wydawanym przez Regionalne Towarzystwo Kultury im. J.M. Goslara w Kolbuszowej.

Adres redakcji: ul. Piłsudskiego 7, 36-100 Kolbuszowa

Adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja: Barbara Szafraniec - redaktor naczelny, Jacek Bardan, Andrzej Jagodziński, Barbara Kardyś, Paweł Michno. Wojciech Mroczka.

Stali współpracownicy: Marian Piórek, Janina Olszowy, Jarosław Ragan, Piotr Bujak.
Skład: Łukasz Szymański

Pierwszy numer ukazał się w maju 1994 roku. Redaktorem naczelnym był wówczas Zbigniew Lenart.

Ziemia Kolbuszowska nr 1

Zobacz numer online

 

W naszych zbiorach udostępnionych online dostępne są wszystkie numery miesięcznika.

Kolbuszowska Biblioteka CyfrowaW Kolbuszowskiej Bibliotece Cyfrowej znajdują się:

 

 

Rocznik 2015:

Rocznik 2014:

Rocznik 2013:

Rocznik 2012

Rocznik 2011:

Rocznik 2010:

Rocznik 2009:

Rocznik 2008:

Rocznik 2007:

Rocznik 2006:

Rocznik 2005:

Rocznik 2004:

Rocznik 2003:

Rocznik 2002:

Rocznik 2001:

Rocznik 2000:

Rocznik 1999:

Rocznik 1998:

Rocznik 1997:

Rocznik 1996:

Rocznik 1995:

Rocznik 1994: