"Nie mamy czasu na starość-Aktywni Seniorzy 2017"

 

Regionalne Towarzystwo Kultury im. J.M Goslara w Kolbuszowej realizuje projekt dla osób starszych „Nie mamy czasu na starość” – Aktywni Seniorzy 2017. W ramach zadania zaplanowano działania w Uniwersytecie Trzeciego Wieku, gdzie realizowana jest ścieżka edukacyjna. Program obejmuje 40 osób w wieku 60 + z terenu Powiatu Kolbuszowskiego. Jego celem jest poprawa jakości życia osób starszych. Zadanie realizowane jest od kwietnia

będzie trwało do końca listopada br.


 Dnia 25-05 rozpoczęliśmy realizację projektu "Nie mamy czasu na starość" - Aktywni Seniorzy 2017. Podczas pierwszego spotkania uczestnicy podpisali deklarację "Aktywnego Seniora" i wysłuchali wykładu pt; "Prawa konsumentów" wygłoszonego przez Jana Wlazło - Powiatowego Rzecznika Konsumenta. Na koniec Inauguracji odbyła się wspólna biesiada
z zespołem "Ziemia Podkarpacka"

 

Odbyły się już wykłady dotyczące edukacji z zakresu historii regionu pt; "Dzieje Leśnictwa na terenach dawnej Puszczy Sandomierskiej" oraz "Wieś Kolbuszowska za czasów I RP”, które poprowadził Wojciech Mroczka. Marian Piórek, przedstawił seniorom wykład pt: "Stan badań nad dziejami Puszczy Sandomierskiej" natomiast Paweł Michno poprowadził wykład pt; "Pocztówki jako źródło ikonograficzne do historii powiatu kolbuszowskiego"

 

Wykłady dotyczące edukacji z zakresu bezpieczeństwa osób starszych przeprowadzone zostały przez Przedstawicielki Komendy Powiatowej Policji w Kolbuszowej Jolantę Skubisz-Tęcza,, Beatę Chmielowiec oraz Przedstawiciela Straży Miejskiej -Jacka Cieślę. Seniorzy dowiedzieli się jak dbać o swoje bezpieczeństwo oraz jak przeciwdziałać wszelkim formom przemocy wobec osób starszych.. Kolejne spotkanie zostało przeprowadzone przez Dyrektora Banku Pekao S.A - Wincentego Kulpę oraz Pracownika Banku Pekao S.A - Bogumiłę Lenart pt; "Bezpieczeństwo produktów bankowych".

 

W ramach edukacji prozdrowotnej, czyli coś dla zdrowia i urody, odbył się wykład dotyczący zdrowej diety pt; " Zdrowe żywienie dzieci i osób starszych". Spotkanie zostało przeprowadzone przez Wiolettę Majewską. Na zajęciach seniorzy mieli możliwość wykonania z owoców łatwe, zdrowe i kolorowe przekąski.

Kolejne spotkanie zostało przeprowadzone przez Kosmetyczkę - Natalię Bosek. Seniorzy dowiedzieli się na spotkaniu jak pielęgnować cerę latem. Mieli również możliwość wypróbowania kosmetyków, jakie zaprezentował nasz gość.

Odbył się również wykład dotyczący ziołolecznictwa pt; "Zioła i ich zastosowanie". Spotkanie zostało przeprowadzone przez Aleksandrę Ziemkiewicz-Bocho. Seniorzy dowiedzieli się, jakie właściwości posiadają zioła i jak można je wykorzystać w życiu codziennym. Zwłaszcza, że trwa sezon letni i można wiele z tych ziół pozyskać ze swoich ogrodów.

Czwarty zaplanowany wykład dotyczył profilaktyki chorób. Został przeprowadzony przez lek. med. Jadwigę Krudysz-Starzec - internistę, specjalistę geriatrii.

W zawiłe i fascynujące meandry literatury wprowadziła swoich słuchaczy Urszula Kaczmarczyk..

W ramach projektu "Nie mamy czasu na starość" - Aktywni Seniorzy 2017 w okresie wakacyjnym zorganizowano dla osób starszych zajęcia ruchowe na basenie. Dla relaksu i zdrowia, z pomocą instruktora seniorzy ćwiczyli w wodzie.

 

 

 

Trwa nadal kurs języka angielskiego. Seniorzy podnoszą swoje kwalifikacje z pomocą pani Jadwigi Łakomek.

Obecnie seniorzy uczęszczają na gimnastykę usprawniającą w gabinecie fizykoterapii NZOZ nad Nilem Centrum Rehabilitacji w Kolbuszowej – Lucyna Maciąg.
Znana już w środowisku lokalnym grupa folklorystyczna seniorów odbywa zajęcia taneczno-muzyczne pod opieką choreografa tańca– pani Sylwii Przybyło oraz muzyka Jarosława Mazura.

Dla dziesięcioosobowej grupy seniorów odbywają się wykłady i warsztaty informatyczne zapobiegające wykluczeniu cyfrowemu i społecznemu osób starszych Seniorzy poznają zasady działania komputera, uczą się redagować dokumenty w edytorze tekstu, wyszukują informacji w Internecie, zapoznają się z ciekawymi stronami internetowymi, oraz zapoznają się z nowoczesnymi portalami społecznościowymi. Poznają zalety książek w postaci elektronicznej, uczą się jak obsługiwać czytniki e-book oraz testują aplikacje na tabletach. Zajęcia te prowadzone są przez Halinę Krzych, Marcina Janusa oraz Agnieszkę Mierzejewska – bibliotekarzy MiPBP w Kolbuszowej. 

 

Od drugiej połowy września zaplanowano również cykl zajęć z zakresu promocji literatury i czytelnictwa w formie wolontariatu. Seniorzy w charakterze wolontariuszy będą odwiedzać Przedszkola, Świetlicę Profilaktyczno-Wychowawczą przy Polskim Komitecie Pomocy Społecznej oraz Środowiskowy Dom Samopomocy Kolbuszowej w ramach integracji międzypokoleniowej. Przewidujemy również cykl zajęć artystyczno-manualnych, na których seniorzy pobudzą wyobraźnię, pomysłowość i zdolności plastyczne.